NADCHODZĄCE WYDARZENIA:

22 IX - 24 IX - XVII Rajd Szlakami Walk Grupy Kampinos AK

czwartek, 11 października 2012

XII Rajd Szlakami Walk Grupy "Kampinos" AK


          Jak co roku, w ostatni weekend września, harcerze Hufca ZHP Jaktorów uczcili pamięć bohaterów, których imię widnieje na ich sztandarze - żołnierzy Grupy "Kampinos" AK. Na dwunasty już Rajd Szlakami Walk Grupy "Kampinos" AK zawitało blisko 130 harcerzy - z Jaktorowa, Międzyborowa, Kuklówki, Żyrardowa, Mszczonowa, Sochaczewa i Łodzi. Wszyscy stawili się w piątek 28. września w Międzyborowie w jednym celu - aby poznać bliżej historię Grupy "Kampinos" oraz swoją obecnością oddać hołd poległym żołnierzom.
          Piątek. 28 września. Wieczór wypełniają różnego rodzaju warsztaty, które mają przygotować uczestników Rajdu, wcielających się w rolę żołnierzy AK, do jutrzejszej drogi. Można bliżej poznać topografię terenu, przez który wkrótce przyjdzie się przebić, podszkolić nieco swoją znajomość języka niemieckiego, poznać sztukę wywiadu, przyjrzeć się fachowym sposobom podrabiania dokumentów, a co najważniejsze - zgłębić tajniki konstruowania bomby. Bogatsi o nowe umiejętności, harcerze zasiadają do wspólnego ogniska, aby tam snuć gawędę i bliżej poznawać swoich kompanów.
        Sobota. 29 września. Dokładnie 68. rocznica bitwy pod Jaktorowem. Wczesna pobudka i wymarsz w kierunku Baranowa. W tym roku wyjątkowo - dwie odmienne trasy: pierwsza - dla harcerzy i harcerzy starszych, druga - nieco trudniejsza - dla wędrowników, a więc najstarszej grupy wiekowej. Po drodze nie jest łatwo. Trzeba przygotować Kenkarty i uważać na niemieckie oddziały. Na pierwsze starcie nie trzeba czekać długo. Zaraz po odebraniu zrzutu, niesieni chęcią pomocy partyzantom, uczestnicy wpadają w niemiecką pułapkę. Udaje im się jednak uciec nim dosięgną ich strzały z ckm-ów.
Po drodze czeka ranny partyzant, któremu należy szybko udzielić pierwszej pomocy. Jest też okazja do bliskiego spotkania z bronią podczas strzeleckiego szkolenia. Niezbędny okazuje się sprawdzian szybkości i tężyzny fizycznej na poligonowym torze przeszkód. Zadaniem patroli wędrowniczych jest też podejście niemieckiego magazynu i przechwycenie potrzebnego pakunku.
Odpoczynkiem podczas wymagającej trasy jest wspólne śpiewanie piosenek partyzanckich, a następnie ciepły posiłek w warunkach iście polowych - żurek z kotła serwowany w wojskowych menażkach. Tutaj patrole spotykają również ułanów na koniach, którzy wspominają bitwę pod Jaktorowem.
Ostatnie zadanie - niemiecka linia telefoniczna i konieczność przechwycenia przekazywanej tą drogą wiadomości, będącej kolejną wskazówką mającą doprowadzić patrole partyzanckie do celu.
         Po trudach i zmaganiach na harcerskim szlaku siadamy wokół kominka, aby tam porozmawiać o historii Grupy „Kampinos”, zatrzymać się na chwilę i przemyśleć nasz dzisiejszy patriotyzm.
         Odpoczynek nie trwa jednak długo. Czeka nas jeszcze finał Rajdu, a więc wysadzenie niemieckiej radiostacji. Podczas gry nocnej partyzanci muszą umiejętnie wykorzystać wiedzę zdobytą podczas piątkowych warsztatów – sprawnie przeprowadzony wywiad pozwala zdobyć niezbędne wskazówki. Pogarszające się warunki pogodowe nieco utrudniają wspólne konstruowanie zapalnika z elementów zebranych podczas sobotniej gry. Mimo wszystko akcja kończy się sukcesem – grupa partyzantów detonuje bombę pod niemiecką instalacją.
         Niedziela. 30 września. Najważniejszy punkt Rajdu – obchody 68. rocznicy bitwy pod Jaktorowem na Cmentarzu w Budach Zosinych. Jak co roku harcerze pomagają w organizacji uroczystości – ustawiają szpaler, noszą wieńce, dbają o porządek. Naprzeciwko Cmentarza powstaje też miasteczko harcerskie – namiot, ognisko i wystawa plakatów dotyczących historii Grupy „Kampinos”, przygotowanych przez patrole w ramach zadania przedrajdowego.
Po mszy – apel kończący Rajd. Ilość harcerzy robi wrażenie – jest nas przeszło 150 osób. Wyniki Rajdu przedstawiają się następująco: trasa harcerska: I miejsce: 10 DH Kuklówka, II miejsce: 76 MDH z Żyrardowa, III miejsce: 404 WDHSWiR „Error” z Sochaczewa; trasa wędrownicza: I miejsce: 13 HDS z Żyrardowa; II miejsce: 76 MDH z Żyrardowa, III miejsce: 77 MDH zastęp „Wilki” z Żyrardowa.
Do zobaczenia za rok!




Brak komentarzy: